شنبه 10 خرداد 1399
‍ رئیس سازمان غذا و دارو:

آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد/ لزوم استفاده از فرصت تحریم برای تکمیل زنجیره تولید داخلی دارو

تاريخ:بيست و ششم آبان 1397 ساعت 13:26   |   کد : 3500   |   مشاهده: 2069

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو گفت: باید از شرایط تحریم به عنوان فرصتی برای تکمیل زنجیره تولید دارو در کشور بهره ببریم.
آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد/ لزوم استفاده از فرصت تحریم برای تکمیل زنجیره تولید داخلی دارو
به گزارش ایفدانا، دکتر غلامرضا اصغری در کارگاه آموزشی بررسی آثار تحریم آمریکا بر دارو و تجهیزات پزشکی(فرصتها و چالش ها)، گفت: دارو و تجهیزات ابزار مهم ارایه خدمات سلامت هستند و برخلاف ادعاها، قبل از هر حوزه ای مورد تهدید قرار میگیرند.

وی با اشاره به پیشرفت های تکنولوژی و وابسته شدن روزافزون سلامت جامعه به فناوری اظهار کرد: بسیاری از فرایندهای درمان و سلامت به دارو و تجهیزات پیشرفته نیاز دارد که در صورت عدم دسترسی به آن، روند درمان و حوزه سلامت با مشکلاتی مواجه می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: به همین دلیل است که سازمان های بین المللی به ویژه سازمان بهداشت جهانی، بر دسترسی بیماران به دارو تاکید ویژه دارد و تامین آن را به عنوان یکی از وظایف دولت ها می داند. مردم نیز به تامین دارو و درمان حساس هستند و این موضوع در فرهنگ ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف جنگ اقتصادی ایجاد گرفتاری و نارضایتی در بین مردم و سو استفاده از آن علیه حاکمیتها است، گفت: طبیعتا یکی از روش های دستیابی به این هدف محدود کردن دسترسی به دارو و درمان است. اگرچه مکرر ادعا می شود درمان و دارو از تحریم های ظالمانه آمریکا مستثنی شده است، اما دارو و تجهیزات پزشکی که تبادل مالی آنها میلیاردها دلار است، می تواند با تعریف یک کاربری ویژه امکان تبادل مالی را با بانک های دنیا را داشته باشد اما چنین اتفاقی رخ نداده و با تهدید مستقیم چ غیرمستقیم، آمریکا و معدود هم پیمانانش، بانک‌ها را از همکاری با ایران می‌ترسانند؛ این موضوع دقیقاً بیانگر رد ادعای عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی است و رویکرد سراسر غیرانسانی طرف آمریکایی است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به توفیقات دولت در اجرای طرح تحول سلامت تصریح کرد: پوشش مناسب بیمه ای هزینه بستری را تا ۶ درصد کاهش داده است که بخشی از آن شامل داروهای گران قیمت بیماران خاص و صعب العلاج می شود که بدون شک یک توفیق بزرگ برای دولت در خدمت مردم است. وی با بیان اینکه دارو صرفا یک بیزینس نیست، گفت: دارو کالایی است عمومی یا تجمعی که برای فعالان این عرصه مسئولیت اجتماعی نیز در بر دارد، به همین دلیل تا آخرین حلقه زنجیره، یعنی داروخانه ها حساسیت وجود دارد.

دکتر اصغری با اشاره به ظرفیت قابل قبول کشور در حوزه تولید دارو عنوان کرد: ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور تولید داخل و تنها ۳ درصد آن وارداتی است که البته سهم ریالی داروهای وارداتی در بازار ۳۰ درصد و معادل یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار است، در حالی که ۷۰ درصد سهم ریالی بازار داروهای تولید داخل 7۰۰ میلیون دلار ارز مصرف می کند. این نشان دهنده این است که تولید داخل باعث صرفه اقتصادی و ارزی می‌شود و برای ما اهمیتی وافر دارد.

به گفته معاون وزیر بهداشت اکثر داروهای وارداتی، داروهای بیماران خاص و صعب العلاج هستند که بیش از ۹۰ و بعضا تا ۱۰۰ درصد هزینه آن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه دشمن در شرایط جنگ اقتصادی با تحریم دارو و تجهیزات از آن به عنوان یک ابزار بهره می‌برد، گفت: باید از این شرایط تحمیل شده به عنوان یک فرصت استفاده کرده تا در تولید داخل به خود کفایی برسیم و زنجیره تولید دارو را در داخل تکمیل کنیم و تجربه گذشته این امر را شدنی میداند.

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://www.imed.ir/News//3500
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  10,892,018
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386