يک شنبه 29 دی 1398
از سوی کارشناس تجهیزات پزشکی اداره کل تجهیزات پزشکی اعلام شد:

نتایج جدید درباره درمان نارسایی قلبی به روش ابلیشن کاتتری

تاريخ:هشتم بهمن 1397 ساعت 13:42   |   کد : 3773   |   مشاهده: 2876

محققان بیمارستان Mount Sinai نیویورک با تحلیل جامع داده­های تحقیقات متعدد منتشر شده در Pubmed،  Google Scholar ، مرکز ثبت آزمایشات بالینی بنیاد Cochrane و منابع علمی دیگر، نتایج درمان به روش ابلیشن کاتتری و درمان صرفاً دارویی را در بیماران بزرگسال با سابقه AF و HF مقایسه نموده­ اند.

نتایج جدید درباره درمان نارسایی قلبی به روش ابلیشن کاتتری

به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، دکتر امراله محمدی کارشناس تجهیزات پزشکی گفت: یک تحقیق جدید نشان می­دهد برای بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial Fibrillation "AF") و نارسایی قلبی(Heart Failure "HF")، ابلیشن می­ تواند بهتر از درمان سنتی دارویی عمل کند.

محققان بیمارستان Mount Sinai نیویورک با تحلیل جامع داده­های تحقیقات متعدد منتشر شده در Pubmed،  Google Scholar، مرکز ثبت آزمایشات بالینی بنیاد Cochrane و منابع علمی دیگر، نتایج درمان به روش ابلیشن کاتتری و درمان صرفاً دارویی را در بیماران بزرگسال با سابقه AF و HF مقایسه نموده­اند.

در این تحلیل، نتایج شش تحقیق که جمعاً شامل 775 بیمار بوده بررسی شده که نشان می ­دهد در مقایسه با درمان دارویی، ابلیشن باعث کاهش مرگ و میر یا بستری شدن به علت HF می­ شود. علاوه بر این ابلیشن AF می­تواند پارامترهایی چون Left Ventricular Ejetion Fraction (LVEF)، مسافت پیاده روی شش دقیقه­ای، حداکثر مصرف اکسیژن (VO2max)، ظرفیت تمرین تنفسی و در نهایت کفیت زندگی را بهبود بخشد. نرخ عوارض جانبی برای ابلیشن و درمان استاندارد به ترتیب 2/7 و 8/3 درصد بوده که اهمیت آماری چندانی ندارد. این تحقیق در سالنامه پزشکی داخلی (Internal Medicine) در 25 دسامبر 2018 منتشر شده است.

نویسنده اصلی مقاله Muhit Turagam نتیجه­ گیری می­ کند که: "ابلیشن کاتتری یک روش درمانی ثابت شده در درمان فیبریلاسیون دهلیزی مقاوم به داروست ولی در دستورالعمل­های فعلی، روشی همراه با احتیاط است. با این وجود مزایای طولانی مدت در کاهش مرگ و میر، بستری شدن و نتایج مثبت بالینی باید در تصمیم­گیری برای درمان در نظر گرفته شود".

لازم به ذکر است، ابلیشن کاتتری قلبی برای درمان انواع آریتمی­های قلبی خصوصاً تند تپشی فوق بطنی مانند AF، لرزش دهلیزی و تند تپشی (Tachycardia) دهلیزی استفاده می ­شود. در این روش یک کاتتر وارد قلب شده و به صورت انتخابی بافتهایی را تخریب می­ کند تا از پخش شدن نادرست سیگنال الکتریکی جلوگیری کند. این روش کم خطر بوده و معمولاً در 2 تا 4 ساعت انجام می ­شود. این عمل تقریباً برای 90 درصد بیمارانی که این درمان را دریافت می­کنند موفقیت آمیز است.

منبع:
https://www.hospimedica.com/critical-care/articles/294776372/catheter-ablation-superior-to-drug-therapy-for-hf.html

ضمائم:
مطالب مرتبط:
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://www.imed.ir/News/1/3773
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  8,484,247
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386