چهارشنبه 13 فروردين 1399
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در نشست خبری نمایشگاه توانمندی‌های دارو و تجهیزات پزشکی:

افزایش تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران در سال ۱۳۹۸/ صادرات 20 میلیون دلاری تا این لحظه سال 1398/ تفویض صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی/ برون سپاری امور غیر حاکمیتی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی

تاريخ:بيست و پنجم بهمن 1398 ساعت 16:42   |   کد : 4451   |   مشاهده: 1198
مهندس صفوی گفت: از اوایل سال ۹۹ صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض خواهد شد و برون سپاری امور غیر حاکمیتی در دستور کار قرار دارند.
افزایش تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران در سال ۱۳۹۸/ صادرات 20 میلیون دلاری تا این لحظه سال 1398/ تفویض صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی/ برون سپاری امور غیر حاکمیتی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی
به گزارش وبدا به نقل از ایفدانا، مهندس سیدحسین صفوی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در نشست خبری نمایشگاه توانمندی‌های دارو و تجهیزات پزشکی اظهار کرد: از اوایل سال ۹۹ صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض خواهد شد و برون سپاری امور غیر حاکمیتی در دستور کار قرار دارند تا روند تولید و صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی تسهیل شود.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: در طی سال‌های گذشته بازار محصولات تجهیزات پزشکی توسعه پیدا کرده است همچنین محصولاتی وارد بازار شده‌اند که هایتک هستند و کاربردهای خاصی دارند و پیش از این تنها از طریق واردکنندگان وارد تامین می شد و ما هم اکنون در کشور در حال تولید برخی از آنها هستیم. در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۷۰۰ شرکت تولیدکننده داریم که حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان هستند و محصولاتی تولید می‌کنند که دارای تکنولوژی بالایی هستند و برخی از این محصولات تنها در ایران و یک کشور دیگر در دنیا تولید می شود.

صفوی گفت: اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو این توانمندی را دارد تا محصولات را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دهد و با حمایت‌های صورت گرفته و همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بر اساس اولویت‌های مورد نیاز کشور برخی از محصولات تجهیزات پزشکی تولید شده یا در دست تولید هستند.

وی گفت: در سال ۹۸ بر اساس سیاست‌های حمایت از تولید داخل تعداد محصولاتی که واردات آن‌ها ممنوع شده است نسبت به سال ۹۸ دو برابر افزایش پیدا کرده است و حدود ۴۰۰ قلم تجهیزات پزشکی به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شوند واردات آن‌ها محدود شده است.

صفوی همچنین افزود: به منظور تسهیل تولید در سال ۹۸ در محصولاتی که کلاس خطر A قرار دارند تأیید و صدور پروانه آن‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تفویض شده است. همچنین در تجهیزات کلاس B گروه دوم کالاهای تجهیزات پزشکی هستند که اغلب تجهیزات پزشکی تولیدی داخل کشور را تشکیل می‌دهند.

وی گفت: از اوایل سال ۹۹ صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض خواهد شد و برون سپاری امور غیر حاکمیتی در دستور کار قرار دارند تا روند تولید و صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی تسهیل شود.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی گفت: ما در اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی میزی را برای ارائه خدمات به تولیدکنندگان قرار داده‌ایم که با همکاری انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی به تولیدکنندگان خدمات لازم را بدهند. وی گفت: یکی از برنامه‌های اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی ساماندهی تجهیزات و ملزومات پزشکی است، از سال‌های گذشته شرکت‌های تجهیزات پزشکی و اصناف فعال در حوزه توزیع تجهیزات پزشکی در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی معرفی شده‌اند و تجهیزات پزشکی توزیعی باید از طریق شرکت‌های توزیع کننده در بازار توزیع شوند.

صفوی افزود: در سال ۹۸ نصب برچسب شناسه و رهگیری کالا بر روی ملزومات و تجهیزات پزشکی تولیدی و وارداتی الزامی شد و رهگیری کالاها به صورت پایلوت آغاز شده و در سال ۹۹ به دنبال توسعه این کار هستیم تا شاهد اتفاقات خوبی در حوزه تجهیزات پزشکی باشیم چرا که آمار توزیع شفاف خواهد شد و از ورود کالاهای قاچاق جلوگیری می‌شود.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی اظهار کرد: از نظر ارزش ریالی ۴۰ درصد ارزش ریالی مربوط به تجهیزات سرمایه ای و ۶۰ درصد مربوط به ملزومات مصرفی است.

صفوی گفت : ما ابتدا در حوزه تولید ملزومات کلاس A ورود کردیم و سپس به حوزه تولید محصولات های تک ورود کرده ایم و در تجهیزات سرمایه ای مورد استفاده در اتاق عمل و سی سی یو، درمان سرطان و جراحی پیچیده با ربات محصولات خوبی داریم و صادرات ما در سال ۹۸ تا این لحظه به بیش از ۲۰ میلیون دلار رسیده است و به ۵۰ کشور دنیا صادرات داریم.

air.ir/Zwq9Pao

ضمائم:
مطالب مرتبط:
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://www.imed.ir/News/1/4451
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  9,614,997
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420           66724386