جمعه 20 تير 1399
با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر بهداشت؛

مراسم تقدیر از توانمندی های صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور برگزار شد / دکتر ستاری؛ صنعت داروسازی، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی جزو افتخارات کشور است/ دکتر نمکی؛ امسال انحصار را در تولید دارو و تجهیزات پزشکی شکستیم

تاريخ:بيست و نهم بهمن 1398 ساعت 09:21   |   کد : 4456   |   مشاهده: 2308
مراسم تقدیر از توانمندی های صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر بهداشت برگزار شد.
مراسم تقدیر از توانمندی های صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور برگزار شد / دکتر ستاری؛ صنعت داروسازی، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی جزو افتخارات کشور است/ دکتر نمکی؛  امسال انحصار را در تولید دارو و تجهیزات پزشکی شکستیم
به گزارش وبدا، مراسم تقدیر از توانمندی های صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سالن همایش های موزه دفاع مقدس، برگزار شد.

گفتنی است، در این مراسم، ضمن تقدیر از توانمندی های صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور، محصولات جدید تولیدی یا دارای فناوری ویژه نیز معرفی و تقدیر شدند.

دارو و تجهیزات پزشکی که در این مراسم معرفی و رونمایی شدند، شامل محصولاتی است که با فناوری پیشرفته و برای اولین بار در کشور تولید شده ‌اند. برخی از محصولات یا مجوز خود را از سازمان غذا و دارو گرفته‌ اند و یا در مراحل پایانی اخذ مجوز هستند.

در این مراسم، از حدود ۱۰۰ قلم دارو و مکمل و ۴۰ قلم تجهیزات پزشکی که در گذشته وارداتی بوده و امروز در داخل تولید می‌شوند، رونمایی شد. مقرر است، با تولید این محصولات در داخل، از واردات آنها به کشور جلوگیری ‌شود.

دکتر سورنا ستاری در مراسم تقدیر از توانمندیهای تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور با تقدیر از وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو برای همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: صنعت داروسازی، تجهیزات پزشکی و بیوتکنولوژی جزو افتخارات کشور است و ما تمام نیازمندی‌های این اکوسیستم از قبیل نیروی انسانی زبده، شرکت های فعال که تولید سالیانه آنها تا چند صد میلیارد تومان می‌رسد را در داخل داریم.

وی با تقدیر از سازمان غذا و دارو به عنوان پایه شکل گیری اکوسیستم تولید دارو، افزود: اگرچه انتقاداتی به سازمان غذا و دارو مطرح است، اما کاش سازمان مشابهی مانند غذا و دارو را در وزارت نفت و ارگان‌های دیگر داشتیم. 

معاون رییس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این معاونت در حوزه دارو، عنوان کرد:   در ۷ ماهه اول سال ۹۷ میزان ارزبری داروهای وارداتی یک میلیارد دلار بود؛ در این حوزه ۳۸۰ نوع ماده موثر داریم که بیشتر از ۴۶۰ هزار دلار ارزبری داشتند و ۵۶ دارو با ارزبری ۲۵۰ میلیون دلاری وجود داشت، در بسته اولی که سال گذشته دیدیم، تلاش برای تولید ۱۳۵ قلم دارو و مواد اولیه دارویی(به جز انسولین) که بیشترین میزان واردات را داشت، کلید خورد و به‌زودی در نامه‌ای به وزیر بهداشت برنامه زمانبندی سال آینده برای کم شدن واردات آن‌ها را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بسته دوم، ۹۰ قلم دارو و مواد اولیه بود که بخشی از آن قرارداد تولید دارد و بخش  دیگر نیز در حال انجام است. همچنین سال آینده ۵ واکسن  واکسن HPV، آنفولانزا، لیشمانیا، پنوموکوک و روتاویروس با همکاری سازمان غذا و دارو برای اولین بار توسط بخش خصوصی در کشور تولید خواهد شد که اتفاق بزرگی است.

دکتر ستاری با اشاره به همکاری بسیار خوب سازمان غذا و دارو درحوزه تجهیزات پزشکی نیز گفت: خوشحال هستم که در حال حاضر عدد تولیدات تجهیزات پزشکی در داخل علیرغم پیچیدگی دستگاه ها و هزینه هنگفت آن، افزایش یافته است.

به گفته وی تمام این توفیقات در موارد ذکر شده به دلیل حضور سازمانی به نام سازمان غذا و دارو است که باید قدر آنرا بدانیم، این سازمان واقعا فوق العاده کار کرده است و ما به دنبال مدلی هستیم که سازمانی مانند غذا و دارو را در تمام وزارتخانه ها داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که با کمک تمام تلاشگران صنعت دارو و تجهیزات پزشکی از فرصت تحریم ها به نفع تولید داخل استفاده کرده و پایه هایی درست شود که بعدها برای کشور ماندگار باشد.

دکتر سعید نمکی، در مراسم تقدیر از توانمندی‌ های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور و معرفی محصولات جدید تولیدی یا دارای فناوری ویژه دارویی، گفت: سال 98، از نظر اقتصادی سال بسیار سختی بود و می توان گفت، برای مدیران اجرایی کشور یکی از سخت ‌ترین سال های اقتصادی پس از انقلاب بود.

وی افزود: بنده زمانی که به وزارت بهداشت آمدم، به مردم قول دادم که اجازه نخواهم داد که پدیده ای به نام کمبود دارو در کشور رخ دهد و امسال، علیرغم سختی ‌های موجود و فشار تحریم های ظالمانه، با لطف خداوند و همت همکارانم، وضعیت داروییمان نسبت به روز مشابه سال قبل، بهتر است.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه در حال حاضر اوضاع‌ مان نسبت به مدت مشابه سال قبل بسیار بهبود یافته است، تصریح کرد: در سال جاری، بیشترین بها را به تولیدات ملی داده و واردات دارو را به میزان ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته، کاهش دادیم که منجر به صرفه‌ جویی ۶۰۰ میلیون یورویی شد. این اتفاق در تاریخ این مملکت بی سابقه است. 

دکتر نمکی ادامه داد: سال گذشته سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو ارزبری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم که امسال این عدد به سه میلیارد یورو خواهد رسید که نمایانگر صرفه‌ جویی‌های ارزی ما است. از همه مهمتر اینکه، ۲۰ درصد حاشیه امن بیشتر برای ذخیره دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کردیم. از طرفی، هزینه‌ های ناشی از Transaction و قیمت های تمام شده مان، نسبت به سال گذشته، با افزایش قابل توجهی روبه ‌رو بود که در مجموع، انتظار یک ارزش افزوده سنگینی را در صنعت دارو داشتیم که خوشبختانه ایجاد شد و به دنبال آن، کاهش قیمت تمام شده ارزی، رقم خورد. در سال جاری، تولید داخلی 30 درصد افزایش داشته و ارزی که برای تولید داخلی تخصیص پیدا کرد نیز نسبت به سال گذشته، بالاتر بود. این پیشرفت ها و توانمندی ها حتی در دورافتاده ترین نقاط کشور نیز مشاهده می شود. 

وزیر بهداشت افزود: امسال در سازمان غذا و دارو که یکی از تشکیلات بسیار منسجم کشور است، کاری کردیم که تولید کنندگان کمترین مشکل را داشته باشند. گرچه که همواره گلایه‌ هایی وجود دارد، اما تلاشمان نسبت به گذشته دو چندان شده است. در گذشته مانند امروز بروکراسی‌ های قوی وجود داشت، اما نه برای همه، پرونده ‌هایی را می ‌دیدیم که برخی داروی تولیدی ‌شان بدون گذران کارآزمایی بالینی به بازار وارد کرده بودند. 

دکتر نمکی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو حتی به یک مورد تبعیض و تخلف در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی رسیدگی می‌ کند، در عین حال، بر لزوم حمایت از تولیدات شرکت ‌های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: در هیچ دوره ‌ای وزیری نبوده که به دانشگاه‌ های علوم پزشکی بگوید، حق ندارید اگر محصولی در داخل تولید می ‌شود، مشابه خارجی آن را وارد کنید. در هیچ دوره ای وزیری قرارداد پیش خرید برای محصولاتی که هنوز به بازار نیومده را امضا نکرده بود، اما در همین زمینه، برای این که حمایت خود را از این عزیزان نشان دهیم، ۱۰ دستگاه رادیوتراپی را پیش خرید کردیم. همچنین، حدود ۱۱۰۰ دستگاه دیالیز نیز پیش خرید شد. اینها از سیاست‌ های جدید ما است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اجازه نمی ‌دهیم که توانمندی‌ های دارویی کشور لگدمال واردات شود، البته این سخن به آن معنا نیست که حاضریم حتی به قیمت جان بیماران درب‌ های واردات را ببندیم. بنده متولی سلامت مردم هستم.

در مواردی که سلامت مردم در میان باشد، واردات نیز صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال، در دوره اوج آنفلوآنزای H۱N۱ اجازه واردات دارو را دادم تا مردم به دلیل نبود داروی ضد ویروس، در رنج نباشند.

وی با تاکید بر لزوم یاری کردن تولید کنندگان، گفت: امسال انحصار را در تولید دارو و تجهیزات پزشکی شکستیم و اجازه ندادیم که سازمان غذا و دارو تحت تاثیر جریانی خاص قرار گیرد و به افرادی که توانمندی لازم برای تولیدات را داشتند، اجازه دادیم که پای در میدان بگذارند. 

دکتر نمکی اظهار کرد: هنگام ورود بنده به وزارت بهداشت، موضوع کمبود مواد اولیه در کارخانه ‌های دارویی یک مشکل حاد بود، اما با تشکیل یک قرارگاه، امروزه بین ۳ تا ۸ ماه، حداقل زمانی است که کارخانه‌ ها ذخیره مناسب دارند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با انتقاد از عملکرد ناقص سامانه اطلاع رسانی تی‌ تک، گفت: برای مثال، حتی به عنوان وزیر بهداشت توانایی دسترسی به برخی از آمار و اطلاعات بسیار ریز را نداشتم. اما امروز با اقدامات گسترده‌ ای که بر روی این سامانه انجام شده است، تمام خطاهای سیستم را یافته ‌ایم و برای آنها برنامه ریزی کرده ایم. آمارنامه مبتنی بر واقعیات نیز تهیه شده است. 

وی افزود: در گذشته‌ های دور و پیش از انقلاب، توانایی تولید ۲۵ درصد از داروها را داخل کشور داشتیم. این توانایی امروز به مرز ۹۷ درصد رسیده است. البته هنگامی که شروع به خودکفایی کردیم، خود صنعت داروسازی جور خودش را کشید تا به مراحل بالاتر صعود کنند.

وزیر بهداشت همچنین به یکی از گلایه ‌های دست اندرکاران تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: مدتی پیش، به دلیل ورود داروی تاریخ مصرف گذشته به اتاق عمل، بیماری دچار مشکل شده بود، آیین‌نامه ‌ای را تصویب کردیم که داروساز داروخانه بیمارستان باید تاییدکننده اصالت ملزومات و داروهای مصرفی بیمارستانی به ویژه در اتاق عمل باشد تا خدای نکرده بیماری به علت استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته دچار مشکل نشود. پس از تصویب این آیین ‌نامه، این برداشت به وجود آمد که داروسازان حق دخالت در امور تجهیزات فنی را دارند که این موضوع سوءتفاهمی بیش نیست و این نوید را به شما می ‌دهم که به دنبال تعریف مرزبندی‌ های دقیقی برای حوزه تجهیزات پزشکی هستیم.

air.ir/ZwqGQao

ضمائم:
مطالب مرتبط:
تقدیر از توانمندی های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور / معرفی و تقدیر از محصولات جدید تولیدی یا دارای فناوری ویژه
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://www.imed.ir/News//4456
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  12,017,826
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386