تاريخ : اول دی 1397
ساعت : 10:22
کد : 3655
درخواست وزیر بهداشت از معاون اول رییس جمهوری:
فروش مستقیم و خارج از بورس محصولات پتروشیمی به منظور تولید ملزومات پزشکی
وزیر بهداشت طی نامه ای به معاون اول رییس جمهوری درخواست کرد، مواد اولیه ملزومات و تجهیزات پزشکی استراتژیک طبقه بندی شوند تا تولید کنندگان داخلی این تجهیزات، خارج از مسیر بورس و بطور مستقیم قادر به عقد قرارداد برای تامین مواد اولیه با پتروشیمی باشند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت؛ وزیر بهداشت طی نامه ای به معاون اول رییس جمهوری درخواست کرد، مواد اولیه ملزومات و تجهیزات پزشکی استراتژیک طبقه بندی شوند تا تولید کنندگان داخلی این تجهیزات، خارج از مسیر بورس و بطور مستقیم قادر به عقد قرارداد برای تامین مواد اولیه با پتروشیمی باشند.

دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نامه با اشاره به، نوسانات ارزی اخیر و افزایش قابل ملاحظه قیمت خرید مواد اولیه، گفت: قریب به 1000 تولید کننده تجهیزات پزشکی در کشور فعالند که مواد اولیه حدود 400 واحد تولیدی، عمدتا" پایه پلیمری پتروشیمی دارند، با توجه به ثابت نگه داشتن قیمت این دست از تجهیزات توسط اداره کل، ضروری است جهت اصلاح قیمت ها، پتروشیمی مواد اولیه را بطور مستقیم در اختیار تولید کنندگان قرار دهد.

بر اساس این گزارش، پیرو تصویب هیئت وزیران در مرداد ماه سال جاری، ملزومات و تجهیزات پزشکی جزء کالاهای اساسی محسوب شده و مشمول ارز رسمی هستند، بنابراین مواد اولیه اقلام موصوف نیز باید خارج از مسیر بورس و بطور مستقیم قادر به عقد قرارداد برای تامین مواد اولیه با پتروشیمی باشند.

در این نامه با اشاره به اینکه، در طرح تحول سلامت بسیاری از کالاهای سلامت محور از جمله ملزومات پزشکی قیمت گذاری شده و تولیدکنندگان موظفند مطابق با قیمت مصوب این وزارت، اقلام موصوف را در بازار عرضه نمایند، آمده است: موانع موجود در تامین مواد اولیه تجهیزات پزشکی قبلا" طی نامه ای به وزیر محترم نفت اعلام شده ، همچنین مکاتبات متعددی نیز با شرکت صنایع ملی پتروشیمی در این خصوص صورت گرفته است .

با توجه به اینکه، در چند ماه اخیر مشکلات عدیده ای برای تولیدکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی در جهت تامین مواد اولیه نظیر قیمت بالا و همچنین عدم وجود برخی مواد پتروشیمی به وجود آمده، ضروری است که مواد اولیه پایه پلیمری ملزومات ضروری پزشکی نیز جزء اقلام استراتژیک محسوب شوند./