تاريخ : پنجم فروردين 1398
ساعت : 10:23
کد : 3920
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی در اولین روز کاری سال 1398 اعلام کرد:
راهبردهای هفت گانه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در راستای "رونق تولید" در سال 1398
راهبردهای هفت گانه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در راستای "رونق تولید" در سال 1398 توسط مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات پزشکی، مهندس سید حسین صفوی مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی، در اولین روز کاری در سال جدید، در راستای پیام نوروزی مقام معظم رهبری و سیاست های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، راهبردهای هفت گانه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در راستای "رونق تولید" در سال 1398 را اعلام کردند.

متن این راهبرد به شرح ذیل می باشد:
راهبردهای هفت گانه اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در راستای "رونق تولید" در سال 1398

"تولید اگر چنانچه به راه بیفتد، هم میتواند مشکلات معیشتی را حل کند، هم میتواند استغناء کشور از بیگانگان و دشمنان را تأمین کند، هم میتواند مشکل اشتغال را برطرف کند، هم حتّی میتواند مشکل ارزش پول ملّی را تا حدود زیادی برطرف کند. لذاست که مسئله‌ی تولید به نظر من مسئله‌ی محوری امسال است؛ لذا من شعار را امسال این قرار دادم: «رونق تولید». باید همه تلاش کنند تولید در کشور رونق پیدا کند. از اوّل سال تا آخر سال ان‌شاءالله این معنا به صورت چشمگیری در کشور محسوس باشد.(بخشی از پیام نوروزی مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸)"

سال جدید را در حالی آغاز می کنیم که علی رغم ادعاهای دروغین آمریکا که دارو و تجهیزات پزشکی را از دایره تحریم های ظالمانه خود استثناء کرده است، مشکلات عدیده ای در مسیر تامین کالاهای سلامت محور بر مردم کشورمان تحمیل گردیده است. لیکن با تلاش های شبانه روزی فعالان و تامین کنندگان حوزه تجهیزات پزشکی، مشکل بسیار جدی و حادی در این حوزه بوجود نیامده و انشالله در سال 1398 با توانی افزونتر از گذشته، کمبودی در تجهیزات و ملزومات پزشکی اتفاق نخواهد افتاد.

تقویت زیرساخت های تولید و صادرات تجهیزات پزشکی ساخت ایران، اخذ استانداردهای بین المللی، حضور در بازارهای جهانی و نمایشگاه های مطرح بین المللی در سال 1397 ، زمینه ساز ورود کشورمان در جرگه تولید و صادرات محصولات تجهیزات پزشکی با فناوری های روز دنیا گردید که نوید بخش حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و درون زا و تحقق بخش اعتلای کالای ساخت ایران در جهان است.

درسال جدید تمامی همت دولت که در پیام نوروزی ریاست محترم جمهور اعلام شد به رفع کمبودهای کشور و ایجاد شرایط زندگی بهتر و رفاه برای مردم معطوف شده است و بی شک تولید و اقتصاد درونزا مهمترین راهبرد برای اشتغال جوانان و رفع نیازهای کشور است.

اداره کل تجهیزات پزشکی به منظور اجرایی نمودن منویات مقام معظم رهبری در سال 1398 و پیشبرد برنامه های دولت و وزارت بهداشت، با تاکید مجدد بر وظایف ذاتی خود که همانا نظارت، تقویت و ارتقاء کیفیت و ایمنی عملکرد تجهیزات و ملزومات پزشکی و تامین نیازهای حوزه سلامت کشور است، راهبردهای ذیل را در رونق تولید در دستور کار قرار خواهد داد:

1-استفاده از توان بالقوه بخش خصوصی و تشکل ها، اتحادیه ها و انجمن های تخصصی حوزه تجهیزات پزشکی به عنوان رکن اصلی تولید به منظور افزایش سهم بازار تجهیزات پزشکی ایران از تولیدات داخلی.

2-همکاری نزدیک و بین بخشی با سازمان ها و ارگان های مرتبط حوزه تجهیزات پزشکی به منظور کمک به تقویت زیرساخت های تولید، افزایش کیفی محصولات با پیاده سازی استانداردهای ملی و بین المللی، پیگیری تامین نقدینگی.

3-حذف قوانین و مقررات غیر ضرور و غیر موثر به منظور تسریع در فرآیندهای اخذ و تمدید مجوز.

4-سیاست گذاری به منظور ایجاد راهکار عملی برای هدایت کلیه مراکز درمانی دولتی و خصوصی به خرید از تجهیزات پزشکی باکیفیت ایرانی و ترویج فرهنگ خرید از محصولات ساخت ایران.

5-اجرای برنامه ملی بازسازی و بروزرسانی تجهیزات پزشکی سرمایه ای مراکز درمانی با استفاده از ظرفیت انجمن های تخصصی و تولیدکنندگان داخلی به منظور کاهش هزینه ها و جلوگیری از خریدهای غیرضرور.

6-کمک به توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و استارت آپ ها در حوزه تجهیزات پزشکی و تسهیل فرآیندهای مربوطه با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر ارگان های مرتبط در این حوزه.

7-ایجاد مشوق های ویژه برای تولیدات صادراتی و کمک به توسعه صادرات تجهیزات پزشکی به کشورهای هدف با رویکرد جذب سرمایه و انتقال تکنولوژی و فناوری های روز دنیا.