تاريخ : بيست و سوم مرداد 1398
ساعت : 15:52
کد : 4187
رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:
تلاش برای رفع نواقص سامانه تیتک TTAC / انتقال اطلاعات شرکت های پخش به سامانه تیتک در دست پیگیری است
رییس سازمان غذا و دارو گفت: انتقال اطلاعات شرکت های پخش به سامانه تیتک در دست پیگیری است و تلاش می کنیم که نواقص سامانه تیتک به مرور برطرف شود.
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو از تعامل با شرکت های پخش دارو برای اتصال به سامانه تیتک خبر داد و گفت: انتقال اطلاعات شرکت های پخش به سامانه تیتک در دست پیگیری است و تلاش می کنیم که نواقص سامانه تیتک به مرور برطرف شود.

وی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بابیان اینکه تمامی اقلام دارویی وارداتی تحت پوشش سامانه «تیتک» قرار دارند، گفت: بیش از ۲ هزار قلم داروی وارداتی و بخشی از داروهای تولید داخل(با ارزش ریالی بالا و یا داروهای تحت کنترل)، تحت پوشش این سامانه هستند و برنامه ما این است که همه داروهای تولید داخل، تحت پوشش این سامانه قرار گیرند.

دکتر شانه ساز با بیان اینکه سوءاستفاده کنندگان از ارز دولتی اختصاص‌یافته به دارو، شناسایی و به مراجع قضائی معرفی شدند، گفت: حداقل ۵ پرونده در این‌ باره تشکیل و برای پیگیری در دست مراجع قضایی قرار دارد.

دکتر شانه ساز بابیان اینکه سازمان غذا و دارو برحسب تکلیف قانونی خود اطلاعات را به‌صورت شفاف در اختیار مراجع قانونی قرار داده و در این حوزه کوتاهی نمی‌کند، عنوان کرد: برخی از تخلفات ارزی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی این بود که میزان واردات با ارز تخصیص‌یافته تناسب نداشت و یا داروهای نیروزای غیرمجاز و مکمل‌های ورزشی واردشده بود.

وی خاطرنشان کرد: برخی داروها توسط شرکت لوازم‌خانگی واردشده است که این داروها مجوز واردات سازمان غذا و دارو را نداشته است البته واردکنندگان این داروها شناسایی و موفق نشدند آن را از گمرک خارج کنند و پرونده به مرجع قضایی ارسال‌شده است.

رییس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: سامانه تیتک در اواخر دهه 90 باهدف رصد و شناسایی محصولات قاچاق و تقلبی راه‌اندازی شد، اما در ادامه توسعه با ذینفعان تعاملات عملی و کاملی نداشت و باید گام‌به‌گام و هماهنگ با ذینفعان حرکت می‌کرد.

دکتر شانه ساز افزود: سامانه تیتک در اواخر شهریورماه تجدید قرارداد می‌شود و تلاش می‌کنیم نواقص را در سامانه «تیتک» برطرف کنیم چون یکی از سرلوحه های کار ما که مورد تاکید فراوان وزیر بهداشت قرار دارد، شفافیت است.

air.ir/ZwqLL8o