اداره تجهیزات پزشکی
سه شنبه 18 مرداد 1401
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت عنوان کرد:

ثبت گزارشات هفتگی کمبودهای دارویی و تجهیزات پزشکی/تمامی پروفرم های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می شود

تاريخ:هفتم تير 1397 ساعت 00:01   |   کد : 2970   |   مشاهده: 21828
تمامی پروفرم های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می شود. با تاسیس شعبه تعزیرات حکومتی در اداره کل تجهیزات پزشکی موارد تخلف نیز به سرعت بررسی می شود.
ثبت گزارشات هفتگی کمبودهای دارویی و تجهیزات پزشکی/تمامی پروفرم های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می شود
 مشاور وزیر و مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار شده و شرایط عادی است، تاکید کرد: داروخانه های خصوصی شهر تهران و مراکز استان ها رصد شده و گزارش کمبودهای دارویی به صورت هفتگی ثبت می شود.
به گزارش وبدا ، دکتر محمد توکلی درخصوص نظارت در حیطه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: داروخانه های خصوصی شهر تهران و مراکز استان ها رصد شده و گزارش کمبودهای دارویی به صورت هفتگی ثبت می شود.
وی افزود: همچنین تمام بیمارستان های دولتی و غیردولتی کشور نیز به صورت هفتگی مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته و میزان دارو و تجهیزات آنها پایش می شود.
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه بازتاب گزارشات مردمی در سامانه 190 نیز پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت، براساس تماس ها و شکایات مردم در 190، اقدام به پیگیری کرده و مواردی که مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات بوده را پایش می کند.
دکتر توکلی تصریح کرد: علاوه براینها، تمام شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی کشور موظف به بازخوانی وضعیت خود هستند، به این معنا که مثلا یک شرکت دارویی اعلام می کند چه میزان دارو در انبار، چه میزان دارو در سطح عرضه، چه میزان دارو در گمرک بوده و چه داروهایی سفارش داده شده و سفارشات دارویی چه زمانی تحویل شرکت داده خواهد شد؛ درواقع برمبنای بازخوانی ها، پیش بینی می شود که مثلا تا یک ماه آینده کمبودی به وجود خواهد آمد یا نه و کدام اقلام در معرض کمبود و عدم تامین توسط شرکت ها هستند.
وی اظهار داشت: مجموع گزارشاتی که از منابع ذکر شده دریافت می شود، به صورت روزانه به سازمان غذا و دارو اعلام شده و این سازمان به پیگیری کمبودها می پردازد تا اذهان عمومی درخصوص کمبود یا نبودن دارویی مشوش نشود.
مشاور وزیر و مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی پروفرم های ثبت سفارش واردات دارو و تجهیزات پزشکی توسط سازمان غذا و دارو همچنین اداره کل تجهیزات پزشکی رصد می شود، یادآور شد: بررسی سفارشات واردات دارو و تجهیزات پزشکی، به این دلیل انجام می شود تا قیمت ها مورد ارزیابی قرار بگیرد و افزایش قیمتی اعمال نشده باشد.
دکتر توکلی با تاکید براینکه سامانه 190 بهترین روش برای ثبت و گزارش دهی در خصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی برای مردم است، بیان داشت: با تاسیس شعبه تعزیرات حکومتی در اداره کل تجهیزات پزشکی موارد تخلف نیز به سرعت بررسی می شود.
وی گفت: همچنین حوزه بازرسی در سراسر کشور به صورت یک شبکه درآمده و تمام شعبات آمارها را به صورت هفتگی جمع آوری کرده و به ما گزارش می دهند.
وی با بیان اینکه با توجه به نظارت ها و بازرسی هایی که انجام شده، در بازار دارویی کشور آرامش نسبی برقرار شده و شرایط عادی است، افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی 6500 شرکت تولیدکننده، واردکننده و توزیع کننده و اصناف در سطح کشور وجود دارد که قبلا تجهیزات وارداتی آنها ثبت نمی شد و از ارز آزاد برای واردات استفاده می کردند، بنابراین نظارتی صورت نمی گرفت، اما با تصمیم جدید دولت مبنی بر تخصیص ارز 4200 تومانی، پروسه نظارت و بازرسی و ثبت کالا نیز با قوت انجام می شود، اما این موضوع زمان بر است و امکان دارد تجهیزات با تاخیر وارد کشور شود.
دکتر توکلی درخصوص کمبود اقلام دارویی و تجهیزاتی گفت: قبلا به طور متوسط و به صورت ماهانه کمبود کمتر از 35 قلم دارو و تجهیزات پزشکی به ثبت می رسید، اما در مقطعی تعداد کمبود اقلام دارویی افزایش پیدا کرد و دلیلش عدم تخصیص ارز توسط دولت بود، که با توجه به تخصیص مناسب ارز درحال حاضر تعداد کمبودها روند کاهشی پیدا کرده است.

http://www.behdasht.gov.ir/news/%DA
 

ضمائم:
مطالب مرتبط:
سامانه برخط، اعلام و پیشگیری از کمبود در تامین تجهیزات پزشکی/ دسترسی دانشگاهها و مراکز درمانی از طریق سامانه imed برای اعلام برخط کمبودهای تجهیزات پزشکی
برچسب ها : 
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


نظر سنجی

http://www.imed.ir/News/1/2970
Share
نظرسنجی
میزان سهولت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در وب سایت IMED چگونه می باشد؟آمار بازدید
 بازديد امروز 12,455
 بازديد اين هفته 94,950
 بازديد اين ماه 296,292
 کل بازديدها 11,557,836
user icon
تعداد بازديد اين صفحه:                  34,949,005
پیوندها
آدرس

  تهران، خ انقلاب اسلامی، نبش خیابان خارک، پلاک29

 63420-66724309           66724386